Ruční granáty
)

Úvod :
Z hlediska taktického použití se ruční garnáty dělí na
Útočné granáty - mají slabou stěnu,která se při výbuchu roztrhne na velké množství malých střepin do okruhu 5 až 25 m.
Obranné granáty - jejich charakteristickým znakem jsou silné stěny ,které tvoří střepiny působící účinně do okruhu 100 m i více.
Speciální granáty - nazývané granáty protitankové ,dýmové,chemické,zápalné a granáty používané k jiným speciálním úkolům.
Z hlediska činnosti a z hlediska pyrotechnického se ruční granáty dělí na

Nárazové granáty - vybuchují při nárazu na překážku.

Časové granáty - k výbuchu dochází po prohoření zpožďovače.



Charakteristika a použití

Ruční granát 4 (RG-4 ):
Je z hlediska rozdělení granátem útočným,nárazovým.Na spodní část granátu lze nasadit zesilovací ocelové pouzdro.které umožňuje.Použít tento ruční granát jako obranný.Ruční granát 4 je poměrně citlivý granát,který bezpečně vybuchuje i při dopadu do vody,sněhu,slámy,sena a křoví.K výbuchu granátu dochází po nárazu na překážku.Při výbuchu se granát trhá na velké množství malých střepin se smrtícím účinkem v okruhu 5až 10 metrů a se zraňujícím účinkem až do okruhu 200metrů.
· Hmotnost RG 4 - 320 gramů
· Ruční granát je možno házet z jakékoliv polohy,vstoje ( na místě i za pohybu ),vleže i v kleče.
KONSTRUKCE RUČNÍHO GRANÁTU 4 ( RG-4 )
Hlavní části :
· tělo granátu
· trhací náplň
· zesilovací pouzdro
· zapalovač
· pojistky
Většina součástek je vyrobena z ocelového lisovaného plech.

Zapalovač - je nárazový,reakční tj. uváděný do činnosti působením setrvačných sil při nárazu na překážku.


Tvoří je tyto součásti:

· rozbušková úderka

· jehlová úderka

· pružina

· opěrný můstek

Pojistky jsou důležitými součástmi ručních granátů.Ruční granát 4 ( RG - 4 ) je zajištěn dvěma pojistkami - dopravní a vrhovou

· Dopravní pojistka
- zajišťuje granát proti nežádoucímu výbuchu během jakékoli přepravy a manipulací. Znemožňuje odvinutí pásku vrhové pojistky a vypadnutí zástrčky z granátu.

· Vrhová pojistka
- zajišťuje granát proti nežádoucímu výbuchu:
- Při manipulaci po vytažení dopravní pojistky
- Při náhodném vypadnutí granátu z ruky,jestliže dráha pádu je kratší než 3 až 4 metry
- Při kratším hodu než 3 až 4 metry,například při dopadu na přední násep zákopu.
- Vrhová pojistka se skládá ze zástrčky a z pásku vrhové pojistky s kováním.
Takticko - technická data ručního granátu 4 ( RG - 4 )
Výška granátu 84mm
Průměr granátu 53mm
Hmotnost granátu 322 g
Hmotnost zesilovacího pouzdra 125 g
Smrtící účinek střepin:
Bez pouzdra 5až10m
S pouzdrem 15m
Zranitelnost:
Bez pouzdra 200m
S pouzdrem 200m
Hmotnost plného truhlíku 12kg
Počet granátů v truhlíku 25ks

Obranný ruční granát F1:

Je tříštivý s časovým účinkem( obr 53 ).je opatřen zapalovačem UZRG,který se uvádí v činnost v okamžiku vypuštění granátu z ruky.Granát vybuchne za 3,2 až 4,2 s. po uvedení zapalovače v činnost.Hlavní části obranného granátu F1 jsou zřejmé z obrázku.Granát je možno házet pouze z okopu nebo úkrytu.Se zapalovačem váží asi 600g. Zapalovač je opatřen dvěma pojistkami :

· Dopravní pojistka - zajišťuje proti výbuchu při dopravě a manipulaci.Skládá se ze závlačky a Kroužku.

· Vrhová pojistka - udržuje úderník s pružinou v napnuté poloze až do okamžiku hození. Trhací náplň - se šroubuje do RG pouze před jeho hozením.Po odjištění dopravní pojistky se musí RG hodit,už se nesmí předávat z ruky do ruky.Zranitelnost střepin 100 až 200 m.
Univerzální ruční granát vz.86 ( URG - 86 )
Univerzální ruční granát vz.86 ( URG - 86 ) ( obr.54 ) s kombinovaným zapalovačem ZK je útočným i obranným ručním granátem určeným ke zvýšení úderné síly vojáka v boji ve volném terénu,zákopech,úkrytech apod.
Zapalovač se aktivuje v okamžiku vypuštění z ruky při házení.Granát vybuchuje buď při nárazu na překážku okamžitě nebo za 3,2 až 4,6 sekundy od aktivace zapalovače.
Univerzální ruční granát vy.86 URG - 86 je účinnější než dosud používané granáty zařazené do výzbroje AČR.Působí na živou sílu nepřítele velkým množstvím malých účinných střepin,jejíchž účinek však s přibývající .Vzdáleností od místa výbuchu rychle klesá.
Účinek způsobený tlakovou vlnou je zanedbatelný,proto nelze použít k ničení zátarasů apod. Rovněž není účinný pro boj s vojskem ukrytým v obrněných transportérech.

 

 

 

Malý typ a zároveň princip jednoduché pojistky:
1 ) Je úderník ,který narazí do startpatronky
a odpálí ji tím.
2 ) Pojistka ,která nahoře jistí úderník.Až po
jejím puštění se dá úderník do pohybu.
3 ) Pružinka ,která tlačí na plochu úderníku a opírá se o horní plochu s dírou na tyčku úderníku ( tato plocha je součástí trubičky tvořící tělo odpalovacího zařízení )
4 ) Otvor do kterého přijde zasunout závlačka která prochází naskrz tělem odpal. zařízení a drží dolní plošku úderníku s bodcem,který narazí do startpatrony.
5 ) Startpatrona opřená o můstek v těle odpalovací trubičky.
6 ) Výbušná výplň.
7 ) Vnitřek prostoru pro umístění zážehových látek.



Poznámka:
K odzkoušení tohoto systému jsem se ještě nedostal,mám to teprve v plánu.Princip vychází ze skutečné vojenské rozbušky používané u granátu.Jediné co tedy není pozměněno je princip.Startpatrona je jen moje vymyšlená náhrada za kapsli v granátu.Jestliže budete chtít tento systém odzkoušet nezapomeňte udělat dost silné hrdlo ve kterém je patronka umístěna. Kdyby se totiž roztrhlo nebyla by to sranda.Při výrobě zážehové směsi nezapomeňte,na zpožďovací zařízení,to jen pro případ,že si budete chtít vyrobit nálož,co se má roztrhnout.Tento návod mě napadnul na odpalování dýmovnic,protože zde nevadí okamžité zažehnutí jako na rozdíl u odpalování např : dělobuchů.U dýmovnice se při nejhorším popálíte,nebo dojde k selhávce u dělobuchu jste bez ruky. Jestli si vyrobíte zpožďovač a budete tak chtít odpalovat dělobuchy nezapomeňte také na střepiny a vyrobte tělo nálože nejlépe z plastu(plastová trubka).
 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode